1. Головна »
 2. Суперлига »
 3. Історія причин появи європейської футбольної Суперліги

Історія причин появи європейської футбольної Суперліги

Логотип суперлиги футбола

В середині квітня цього року Флорентіно Перес після довгих розмов і численних спекуляцій заявив про створення європейської Суперліги футболу. Головною причиною такого кроку він назвав той факт, що молодь втрачає інтерес до футболу через погану якість проведених матчів. Планувалося, що проект буде проводитися щорічно за участю в ній найкращих клубів Європи. Засновниками нової ліги стали 12-ть клубів, до яких повинні додатися ще три, і всі вони були готові покинути турніри УЄФА. Постійними учасниками оголошені 15-ть клубів. Претендувати на турнір щороку може ще п’ять команд. Перес стверджував, що змагання нового формату повинні бути запущені максимально оперативно. Задуманому не судилося збутися. Під впливом і тиском ФІФА більшість клубів пішло з Європейської Суперліги футболу. Велика ймовірність, що інші клуби готуються зробити те ж саме. Що таке Суперліга і навіщо вона була створена? Про все по порядку …

Коротка історія та причина появи European Super League

Пропозиції про створення змагань для кращих клубів з’явилися ще в 1998 році, але на цьому все і закінчилося. Протягом двадцяти наступних років неодноразово в пресі запускалися новини щодо можливої ​​появи футбольної Суперліги. Остаточну крапку в цих чутках поставив 18-го квітня Флорентіно Перес, якого призначили головою Суперліги. На його переконання, основною причиною появи нового формату змагань стало те, що молодь стрімко втрачає інтерес до футболу і неякісних матчів. Заява про запуск Суперліги прозвучала перед збором комітету УЄФА, де планували поміняти формат чемпіонатів з 2024-го.

Інформація про запуск нового виду турнірів викликала обурення і негатив керівництва УЄФА, дивізіонів та асоціацій Європи. Цікаво, що саме клуби кращих футбольних країн стали засновниками футбольної Суперліги. В УЄФА в один голос заявили, що усунуть всі зареєстровані у новій лізі клуби від інших змагань. Гравці більше не зможуть брати участь у своїх збірних. Їх підтримали футбольні представництва Європи, Франції, а також клуби Німеччини.

А. Аньєллі залишає посаду голови ESL і стає віце-президентом щойно створеної ліги. Засновники нового типу футбольного турніру повідомили про вихід з ESL. Планувалося, що в подальшому буде запущена жіноча Суперліга. ФІФА висловило повне несхвалення заявленим планам.

У ФІФА вважають, що запуск нової ліги – це пряма загроза оновленому формату чемпіонату світу і Лізі чемпіонатів. Важливо відзначити, що основною причиною створення європейського формату футбольної ліги стали фінансові відрахування. Імениті клуби неодноразово були не згодні з розподілом грошей між клубами. В УЄФА проект порахували цинічним. Всім клубам Futbol Superliga заборонять брати участь у змаганнях, а футболістам – за свої збірні. В цей скандал вплуталися навіть політики. Борис Джонсон і Емануель Макрон розкритикували запущену лігу. Багато вболівальників, особливо у Великобританії, не стали підтримувати ініціативу формування нової ліги.

Керівництво та засновники футбольної Суперліги

Засновниками нової Суперліги оголосили себе 12-ть клубів. Планувалося, що загальна кількість засновників буде 15-ть.

Клуби, які заснували Суперлігу футболу:

 • Іспанія: Real Madrid, Barcelona, Atletico de Madrid;
 • Італія: Internazionale F.C., Juventus, Associazione Calcio Milan;
 • Англія: Chelsea, Tottenham Hotspur, Manchester United, Manchester City, Liverpool City, Arsenal.

У такому складі ліга проіснувала всього кілька днів. 20-го квітня п’ять англійських команд пішли із заснованої ними ж футбольної Суперліги. Першим став Манчестер Сіті. На наступний день аналогічним чином вчинили ще три клуби. У «команді» поки залишилося чотири іменитих клубу.

Керівниками заснованої Суперліги затверджені:

Ім’я Посада Країна Клуб
Флорентіно Перес Голова Іспанія Президент Real Madrid
Стен Кронке Віце-голова США Власник Arsenal
Джон Вільям Генрі Віце-голова США Власник Liverpool
Джоел Глейзер Віце-голова США Співголова Manchester United
Андреа Аньєллі Віце-голова Італія Президент Juventus

А. Аньєллі покинув свій пост в ЄСЛ заради посади в новій Суперлізі. Призначення президентом нової футбольної ліги Флорентіно Переса не стало сенсацією. Він давно виношував цю ідею і всіляко її відстоював. Саме ця людина офіційно заявила про створення нової Суперліги Європи.

 

Фінансове питання

Злі язики стверджують, що головною метою створення європейської футбольної Суперліги нового формату стало грошове питання. І цьому є підтвердження від керівництва ліги, що офіційно заявило про повне незадоволення існуючим розподілом фінансів. У запланованому змаганні передбачаються великі виплати для клубів, які не матимуть обмежувальних рамок. Стверджується, що суми можуть значно зростати одночасно з доходами ліги. За заявою керівництва організації, такі виплати при хороших розкладах будуть більші, ніж в діючих турнірах. Основним спонсором ліги оголошений фінансовий холдинг з США JPMorgan Chase.

Головні фінансові вигоди:

 • великий відсоток економічного зростання;
 • очікуються виплати більше 10 млрд. євро;
 • засновникам будуть надані по 3,5 млрд. євро для інвестицій і компенсацій через поширення коронавірусу;
 • підтримка позиковим фінансуванням в 6 млрд. доларів від спонсора;
 • дохід від спонсорів і продажу ТВ-прав – 4 млрд. євро;
 • 100-350 млн. євро клубам-засновникам за участь;
 • командам щороку плануються виплати в розмірі 264 млн. євро.

У релізі нової ліги заявлено, що турніри зможуть забезпечити відмінне зростання в фінансовому плані і підтримку, завдяки довгостроковими зобов’язаннями. При цьому виплати почнуть збільшуватися з доходами представленої ліги і в перспективі будуть на порядок вище – більше 10 млрд. євро. Гарантується стійка фінансова база для змагань.

Нова футбольна Суперліга була багатообіцяючою і фінансово вигідною для клубів і їх власників. Швидше за все саме цей нюанс став вирішальним в її створенні. Однак ліга зазнала краху ще на самому старті. 12-ть команд засновників через розбіжності, що виникли з УЄФА і ФІФА всього через кілька днів відмовилися від свого задуму і покинули лігу. Проте чотири команди ще мають намір продовжити шлях в цьому напрямку. Що вийде – покаже час.

Поширені запитання

Як побудований формат запланованого турніру?

У змаганні буде 20-ть команд. З них 15-ть - засновники і п'ять відбираються по кваліфікації. Учасників ділять на дві рівні групи. Трійка кращих переходить в плей-оф, для наступних двох місць проводять матчі, які називають стикувальними. Визначаються команди, які беруть участь в півфіналі, а також чвертьфіналі.

Для чого створили новий формат ліги?

Творці Суперліги стверджують, що новий формат необхідний для залучення максимальної уваги молоді до футболу та проблем через пандемію коронавірусу. Однак багато хто стверджує, що більшу роль зіграло «грошове питання», що в певній мірі підтвердили засновники ліги.

Європейська Суперліга вже турнір?

Суперліга поки не турнір. Для цього їй необхідно мати затверджений регламент, календар ігор, список учасників, договір з ТВ-трансляторами і спонсорами.

Суперліга футболу Європи розширюється?

Спочатку планувалося, що в представленій Суперлізі буде тільки 15-ть команд, які її заснували. На даний момент з них залишилося всього чотири, решта пішли під тиском УЄФА і ФІФА. Керівництво європейської ліги не втрачає впевненості, що у нього все вийде.

Залишити відгук

Ваша оцінка: