У ніч на 19 квітня новинний простір сколихнуло офіційне оголошення про створення нового грандіозного турніру. Європейська футбольна Суперліга підняла інформаційну хвилю настільки величезного масштабу, що всього за добу про неї висловилися усі, хто хоч трохи цікавиться видом спорту №1.
Ідея створення змагань «для обраних» далеко не нова, топ-клуби почали активно просувати її ще з кінця 90-их років. Кожні п’ять років де-не-де та й виникали боязкі спроби заговорити про міфічний, як тоді здавалося, турнір, проте УЄФА при активній підтримці світової спільноти швидко припиняло їх на початковому етапі. І ось, знекровлені наслідками пандемії COVID-19 гранди світового футболу не витримали! Що ж таке Суперліга?
Основний фінансовий спонсор | JPMorgan Chaze |
Голова | Флорентіно Перес. |
Віце-голови | Андреа Аньєллі, Джон Уільям Генрі, Стен Кронке, Джоел Глейзер |
Кількість команд-учасниць | 20. Із них 15 клубів – на постійній основі, ще 5 отримують запрошення методом відбору. |
Формат турніру | 2 групи по 10 команд, з класичним форматом плей-оф починаючи з 1\4 фіналу. |
Мінімальна фінансова «гарантія» | 350 млн євро для кожного учасника. |
Провальною називати цю ідею язик не повертається – надто давно вона «літає» в повітрі і вже вкоренилася як неминуча необхідність. Проте запускати її зараз було б абсолютно неправильно! Тільки на стадії офіційного оголошення організатори вже зробили кілька серйозних помилок:
З боку все виглядає так, ніби група змовників під крилом УЄФА нишком розробила турнір для власних клубів. З величезними призовими виплатами, неможливістю власного вильоту і мінімальним допуском для інших клубів. Цілком очікувана негативна реакція світової спільноти не змусила себе чекати.
У турнірі, з якого більшість команд вилетіти не зможе навіть при 9 поразках поспіль, насамперед, є проблеми зі змагальної частиною. Якщо вам і так гарантовано 350 млн, а пройти в наступну частину не представляється можливим після 4-5 матчів – навіщо грати інші в повну силу і основним складом?
Також поки нічого не відомо і про принцип добору тих 5 клубів, що залишились. Це буде окреме змагання або квитки-«запрошення» від якихось спостерігачів Суперліги футболу? Якщо перше – коли його проводити і між ким? Якщо друге – організатори знову виводять себе в ранг «кращих світу цього», а це сучасне суспільство приймати більше ніколи не буде.
Нарешті, що ще можуть запропонувати в плані якості гри кращі команди світу? Усі найсильніші футболісти і так в їх складі! Топові матчі щотижня, це чудово, але гравці не роботи. Тільки уявіть собі цілком реалістичний календар для Манчестер Юнайтед: Ліверпуль в неділю, Реал в середу, Манчестер Сіті в суботу, Ювентус в середу. Чи покажуть вони найвищу якість гри у всіх матчах? Звичайно, ні!
Навіть якщо винести в окрему графу УЄФА і вірних їх змагальним принципам людей, кількість негативних емоцій і вражень від створення Суперліги футболу виходить за будь-які межі. Висловився і Прем’єр-міністр Великобританії, і президент Франції, не кажучи вже про президентів футбольних ліг.
Останні відразу ж почали міркувати про можливість виключення команд-засновників з національних першостей, але це зовсім вже нераціональний сценарій. УЄФА більш радикальна в своїх висловлюваннях. Виключити команди з усіх інших змагань, усунути гравців від матчів збірних, всіх покарати, зустрінемось у суді!
Уже очевидно – світ не прийняв Суперлігу. Ні її принципи, ні подачу. Коли УЄФА і президенти клубів-засновників останні 20 років тільки й говорять про рівність, дружнє співтовариство і спільну боротьбу з футбольними проблемами, кілька багатих людей вирішують посеред пандемії організувати грошовий бенкет. І на яку реакцію вони очікували?
Є ще кілька підводних каменів, на які світова спільнота в пориві гніву не звернула особливої уваги.
На даний момент про вихід з футбольної Суперліги не оголосили тільки 4 команди, італійський Мілан готовий і зовсім залишити в грі «елітарну трійку»: Інтер, Ювентус і Реал. Аньєллі, за інформацією ЗМІ, чекає швидка відставка з поста президента Юве, Глейзери готові продати МЮ.
Так буває, коли непогана ідея в принципі розбивається через жадібність її організаторів, несвоєчасні рішення і спроби обставити все краще, ніж воно є насправді. У заробітку грошей немає нічого поганого, але робити це настільки нахабним і відвертим чином в 21 столітті вже не вийде!