1. Головна »
 2. Покер »
 3. Покер на костях — цікаве поєднання популярних ігор

Покер на костях — цікаве поєднання популярних ігор

Покера на костях

Покер на костях – це захоплююча настільна гра для компанії від 2-х осіб. Цікаво, що карти в процесі не беруть участь, як можна було б подумати по назві. У якості джерела випадковості використовуються гральні кубики, а ось можливі комбінації дійсно запозичені з покеру. У цьому випадку вони складаються з цифр, нанесених на грані кубика.

Історія гри

Покер на костях виник в кінці XIX століття в одному із закладів Сполучених Штатів Америки. У ранніх версіях брали участь спеціальні кості: на гранях кожного кубика були зображені безпосередньо карткові символи: 9, 10, J, Q, K, A. Поступово гра трансформувалася, правила кілька разів змінювались. Незважаючи на все це, інтерес до покеру на костях не вщухав і вже на початку XX століття сформувався більш спрощений і добре продуманий варіант, відомий нам сьогодні. Тепер присутнім за столом гравцям потрібно було мати шість стандартних кубиків з класичними отворами для позначення цифр і дві таблички. На одну необхідно було вносити результати гравців, а на другій записувалися правила гри в покер на костях. Інструкції не можна назвати важкими, але заплутатися в них, особливо гравцям-початківцям, досить легко. Така незвичайна, але дуже цікава варіація звичного і улюбленого всіма покеру швидко розповсюдилась по клубах різних країн. Часто в різних державах вона отримувала абсолютно нову назву, а іноді і мінімальні зміни в інструкції: в Німеччині – кніфель, в Пуерто-Ріко – ескалеро, а в Сполученому Королівстві – яцзі (від англійського yahtzee), правила саме цієї версії прийшли з часом і в Східну Європу.

Причини популярності і широкого поширення покеру на костях легко пояснити: відносно прості правила і доступність ігрових матеріалів. Тож не дивно, що з розвитком технологій з’являються комп’ютерні версії yahtzee, а трохи пізніше і мережеві, де можна позмагатися з іншими користувачами з усього світу. Репутація яцзі, на відміну від багатьох азартних ігор, не набула негативного «забарвлення» в масовій культурі. Вважається, що покер на костях допомагає розвивати увагу і математичні навички, тому на ринку настільних ігор можна зустріти ігрові набори під назвою yahtzee.

Покер на костях: правила, таблиця із загальними відомостями

У yahtzee беруть участь 5 класичних гральних кубиків. Основні правила гри в покер на костях наведені в таблиці.

Мінімальна кількість учасників від 2
Оптимальна кількість учасників 4
Ціль гри Отримати якомога більше очок
Кількість ходів (для кожного учасника) 13
Порядок гри хід по черзі із занесенням комбінацій у таблицю
Порядок ходу 3 кидки із можливістю перекинути або залишити деякі кубики за вибором гравця

Перед тим як грати в покер на костях, учасники радяться і домовляються про правила нарахування очок і можливі бонуси. Правила нефіксовані і можуть відрізнятися від випадку до випадку. Важливо тільки обумовлювати це і робити необхідні позначки на листку. Також різнитися між собою можуть умови в онлайн-версіях. Класичне змагання складається з двох етапів або, як ще їх прийнято називати, «серій».

Нарахування очок та основні комбінації

Оскільки гра в покер на костях правила суворі не передбачає, підрахунок очок може здійснюватися по-різному.

На I етапі змагання гравці кидають кості, намагаючись вибити три або більше кубиків з однаковим значенням. Робиться 3 кидки. Після першого ходу гравцеві слід оцінити свою ситуацію і відкласти кості для бажаної комбінації. Решту кубиків кидають знову.

Згодом, по ходу гри, задумана комбінація може змінитися під впливом того, які розклади будуть випадати. В такому випадку відкладені кості знову йдуть в хід. Право змінити комбінацію залишається за гравцем після кожного кидка. Результат вноситься в таблицю тільки після того, як кості були кинуті тричі.

3 кубики з однаковим значенням означають, що комбінація склалася. У таблиці робиться відповідна позначка. Якщо випало менше або більше 3-х рівних за значенням кубиків, різницю, помножену на їх значення, заносять з позначкою «-» або «+».

Після завершення I серії підводять підсумок. Тим гравцям, у яких сума дорівнює 0 і більше, нараховується 50 очок.

На II етапі гравці повинні збирати певні набори, щоб підвищити свої шанси у грі в покер на костях, правила на даному етапі «перегукуються» із класичним картковим варіантом.

Можливі комбінації

Іноді нарахування очок проводиться простим підсумовуванням, проте існують також фіксовані значення:

Комбінації Цифри на костях Очки
Одиниці 1 1
Двійки 2 + 2 + 2 + 2 8
Трійки 3 + 3 + 3 9
Четвірки 4 + 4 + 4 12
П’ятірки 5 + 5 + 5 15
Шестірки 6 + 6 + 6 18

Як вже говорилося, гравці повинні домовитися про метод підрахунку між собою. На I етапі зазвичай прийнято просто підсумовувати значення, а на II – кожній можливій комбінації (розташовані по зростанню) може присуджуватися своя «ціна»:

 • пара – 2 кубика з ідентичними цифрами;
 • дві пари – по 2 однакових за ціною кубика;
 • трійка – 3 рівноцінних кубика;
 • малий стріт – кості по зростанню;
 • великий стріт – послідовність 5-ти кубиків;
 • парне – 5 парних кубиків;
 • непарне – відповідно, 5 непарних фігур;
 • фул-хаус – пара + трійка;
 • каре – 4 однакових кубика;
 • шанс – 5 будь-яких кубиків.

Якщо набір випав одразу з першого кидка, його «ціна» множиться в два рази. За підсумком II етапу очки також підсумовуються. А якщо при ході за всі три кидка не була викинута жодна комбінація, в таблиці прописують прочерк.

Підбиваються остаточні підсумки, очки всіх учасників підсумовуються, отриманий результат ділиться на кількість гравців – виводиться середня цифра. Потім це число віднімається з балів кожної людини. Так можна визначити тих, хто виграв і хто програв.

Різновиди гри

Навіть у російськомовному сегменті виділяють кілька варіацій покеру на костях. Найбільш розповсюджені види:

 • гра, з виконанням обов’язкових поєднань вже в I серії, при цьому бонусні бали не додаються, зате «зекономлені» кидки накопичуються і їх можна зробити пізніше;
 • покер на костях, де розігрується довільний (на розсуд учасника) набір з таблиці;
 • гра з мінусами, де за невиконані комбінації з покериста знімаються бали.

Крім того, за бажанням може розглядатися введення додаткових бонусів, наприклад:

 • + 100 очок за повторне випадання покеру у одного і того ж гравця;
 • при наборі 63 балів за прості комбінації гравець отримує бонусні +35 очок;
 • «ціна» невикористаної спроби становить від 3 до 5 очок, вони приплюсовуються до балів за II серію.

Знову ж таки, правила, спосіб підрахунку очок, порядок ходу гравців (справа наліво або навпаки) можуть відрізнятися в окремих випадках. Тому, особливо на онлайн-платформі, варто бути уважним. А при звичайній грі в покер на костях, учасники, по суті, можуть самі придумувати власні інструкції та варіанти отримання нагороди.

Онлайн-гра в покер на костях

Існує кілька відомих комп’ютерних варіантів. Всі вони зазнали деяких змін в правилах зважаючи на специфіку реалізації ігрового процесу на різних пристроях. Змагатися з реальними людьми в онлайні ще реально, тут користувачу допоможе добре відома теорія ймовірності. Вона дасть перевагу і збільшить шанси на перемогу. Битви ж з комп’ютером приречені на поразку. Машина добре прораховує всі можливі ходи. Везіння в одному ході зовсім не гарантує успіх в довгостроковій перспективі.

Але, незважаючи на ризики, досвідчені гемблери все ж обирають симулятори покеру на костях, щоб урізноманітнити своє дозвілля. Вони розробили ряд тактик, які в теорії можуть підвищити шанси на успіх. Наприклад, для ставок існує так звана можливість підстрахування, яка має на увазі розстановку фішок на протилежних полях. У покері на костях, як і в більшості ігор, елемент удачі відіграє важливу роль, але в даному випадку ситуацію значно полегшують гнучкі інструкції. Саме вони роблять процес таким захоплюючим. У будь-якому випадку один з кращих способів добре провести час з користувачами різного рівня – це покер на костях, правила гри можна освоїти на ходу.

Поширені запитання

Як виглядає таблиця для обліку результатів?

У таблиці для обліку 10-12 рядків (в залежності від кількості комбінацій, що беруть участь в грі) і мінімум 3 стовпці (назва комбінацій + мінімум 2 гравці).

Навіщо потрібно вносити в таблицю ходи, за які було присуджено 0 очок?

Це необхідно для того, щоб в кінці гри оцінити шанси на перемогу.

Чи можна грати, якщо у наявності менше 5 костей?

Так, але тоді за один кидок буде вважатися 5 послідовних випадінь кубика. Відповідно, один повний хід - 15 кидків.

Що буде, якщо у двох учасників однакова кількість очок?

У такому випадку для визначення переможця претенденти на виграш викидають кістки ще раз. Приз дістається тому, у кого випаде старша фігура.

Залишити відгук

Ваша оцінка: